/
Dzień Bobra
Quiz Fundacja Primum
Quiz Fundacja Primum
Rozpocznij Quiz
Czy bóbr jest rybą
Bóbr jest ssakiem, ale jeszcze w XIX wieku był zaliczany do ryb, bo powierzchnia ogona przypomina rybią łuskę. Mięso z bobra było podstawą postnych i wigilijnych dań.
Czy plusk to ogon bobra
Ogon bobra jest nazywany pluskiem albo kielnią i stanowi jego najbardziej charakterystyczną cechę, dzięki której łatwo go odróżnić od innych zwierząt. Jest spłaszczony, pokryty zrogowaciałym naskórkiem przypominającym rybią łuskę. Ogon służy jako ster i napęd bobra w wodzie. To również magazyn tłuszczu i podparcie na lądzie.
Zaniepokojone bobry uderzają ogonem o wodę powodując głośny plusk, który ostrzega innych członków bobrowej rodziny przed niebezpieczeństwem. Agresorom zaś mówi: “widzę Cię i się nie wysilaj”.
Zaniepokojone bobry uderzają ogonem o wodę powodując głośny plusk, który ostrzega innych członków bobrowej rodziny przed niebezpieczeństwem. Agresorom zaś mówi: “widzę Cię i się nie wysilaj”.
Czy bóbr ma błonę pławną na wszystkich kończynach
Błoną pławną spięte są tylko palce tylnych nóg. Palce przednich są bardzo zręczne i chwytne.
Czy bóbr widzi podczas nurkowania pod wodą
Bóbr posiada trzecią powiekę, która jest przeźroczysta i chroni oko podczas pływania pod wodą.
Czy strój to umaszczenie bobra
Strój bobrowy (castoreum) to wydzielina gruczołów bobra. Zawiera ona kompletne informacje o składzie rodziny, płci składającego strój, jego miejscu w hierarchii socjalnej, wieku, zdrowiu itp.
Czy bobry są najbardziej aktywne w dzień
Bóbr jest zwierzęciem nocnym. Dzień spędza w norach, gdzie głównie śpi i wypoczywa.
Czy młode bobry są wychowywane tylko przez mamę?
Młode boberki są wychowywane przez oboje rodziców. W opiece może też brać udział starsze rodzeństwo.
Czy bobry gromadzą zapasy na zimę?
Bobry zimą nie zasypiają i są aktywne, chociaż jest to aktywność ograniczona. Na ten okres w roku gromadzą gałęzie, gałązki, czasami kłącza grążeli i grzybieni w podwodnych magazynach. Wielkość magazynów zależy od liczebności rodziny i rodzaju akwenu.
Czy tamy regulują poziom wody w stawach bobrowych
Tamy, a nawet całe ich systemy utrzymują stały poziom wody w stawach i zapewniają rozlanie się wody po jak największym terenie. W tamach bobry mogą tworzyć “kanały ulgi”, którymi jest odprowadzany nadmiar wody w przypadku powodzi. Dzięki temu bobry tworzą własne, bezpieczne środowisko w którym żyją.
Czy bobry mieszkają wyłącznie w żeremiach zbudowanych na wodzie
W przypadku, gdy brzegi cieków lub zbiorników wodnych są odpowiednio wysokie, bobry kopią nory mieszkalne w skarpach. Mogą one być bardzo skomplikowane i wielopoziomowe, z mnóstwem komór połączonych korytarzami.
Bobry budują tamy i żeremia, kopią również nory – czy są to jedyne wytwory ich działalności?
Oprócz budowania tam i żeremi bobry kopią kanały w celu ułatwienia transportu pożywienia oraz zapewnienia bezpieczeństwa. Kanały często łączą dość daleko oddzielone akweny, mogą przecinać zakola rzek, co pozwala na zaoszczędzenie sił przy transporcie pożywienia i materiałów.
Czy perlatory w kranach mają podobne działanie jak bobrowe tamy?
Perlator to rodzaj nakładki (sitka), którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica, lub w baterii kuchennej. Zwiększa on optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Pozwala na zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwach domowych. Tamy bobrowe są świetnymi, naturalnymi perlatorami. Woda spływająca z tam świetnie się natlenia i jest czystsza niż ta wpływająca do stawu.
Czy bobry jedzą ryby?
Bobry są wyłącznie roślinożerne. Jedzą prawie wszystkie gatunki roślin przybrzeżnych i wodnych. Ich jadłospis składa się z ponad 200 gatunków roślin zielnych i 100 drzewiastych).
Czy zęby bobra są śnieżnobiałe
Bobry mają dwie pary dużych siekaczy pokrytych pomarańczową emalią. Intensywność koloru zależy od ilości związków żelaza zawartych w karmie. Przerwa między siekaczami a zębami przedtrzonowymi u bobra jest wyjątkowo duża w porównaniu do innych zwierząt. Może osiągnąć nawet 70% całkowitej długości szczęki. Pozwala to na zamykanie jamy gębowej wargami podczas pracy pod wodą, kiedy siekacze pozostają ciągle na zewnątrz.
Czy działania bobrów pozwalają zatrzymać wodę w środowisku i zapobiegają skutkom suszy
W okolicy stawów bobrowych podwyższa się i stabilizuje poziom wody gruntowej. Zakres działalności retencyjnej bobrów można porównać z działaniami prowadzonymi we wszystkich krajowych programach małej retencji. W rozlewiskach bobrowych w skali kraju gromadzone jest co najmniej 70 milionów m3 wody, co istotnie wpływa na gospodarkę wodną wielu dorzeczy.
Sprawdź wynik:
Twój wynik:
Sprawdź poprawne odpowiedzi.
Przepraszamy, nie znaleźliśmy wyników
Powtórz quiz i wypróbuj różne kombinacje odpowiedzi.